| ValentinBogdan a întrebat:

Daca am vandut unei persoane un teren intravilan si acea persoana a decedat, in cazul in care nu mai are mostenitori, se poate face revendicarea terenului? Daca da, cum? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| MrAnderson a răspuns:

Terenul nu-l poti pur si simplu revendica. Odata ce a fost facut act de vanzare-cumparare, terenul a fost trecul la el pe rol, e gata.
In astfel de situatii, autoritatile de obicei cauta ruda cea mai apropiata. Imposibil sa nu existe, vreun nepot ratacit, ceva. Daca nu... dupa un numar de ani, are dreptul sa vanda terenul, iar daca ulterior vreo ruda se iveste, este despagubita.
Deci...doar cand se va revinde terenul, ai sansa sa il cumperi.
Sau poti discuta cu ruda care intra in posesie...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

L-ai vandut si daca ai incasat pretul nu mai poti revendica nimic.
Daca n-o sa se gaseasca nici un mostenitor o sa fie declarata mostenire vacanta si intra in proprietatea statului.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Odată cu încasarea banilor, indiferent de utilitatea sa ulterioară, nu mai este al tău!
Pa, pa.

| ovidiu8msn a răspuns:

Daca nu are mostenitori terenul intra in proprietatea statului. Sau, daca si-a facut testament, va merge la acele persoane care se regasesc in acel act.

| PerryP a răspuns:

Salut,revendicarea terenului nu se mai poate face o data ce l-ai vandut..prin contractul de vanzare cumparare. Acel teren poate fi dat unui prieten de exp. prim testament.In orice caz chiar daca nu a facut testament tot nu poti revendica terenul.