| ema2396 a întrebat:

Daca ar fi un atac terorist la noi in tara, si unul sau mai multi oameni ar reusi sa raneasca/omoare teroristul pentru a-i salva pe ceilalti, acestia ar suferi consecinte penale?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ar suferi nici o consecinta penala, fapta ar fi considerata ca a fost comisa in legitima aparare.

Bula
| Bula a răspuns:

Vorbesti despre teroristii economici? laughing

| Simpatic a răspuns:

Nu, ar fi legitima aparare, chiar daca aceasta trebuie demonstrata la Tribunal de catre avocat!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ar fi un atac terorist la noi in tara, unul sau mai multi oameni i-ar impinge pe altii in fata.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Nici un politician/judecator nu si-ar aprinde paie in cap condamnand un erou, dimpotriva, chiar ar incerca sa capete popularitate din eroismul lui, cum a fost Fierea (scris gresit cu intentie pura) cand s-a pupacit cu Simona Halep, parca i-a dat cheia orasului or smth, si pe de cealalta parte a taiat copaci sanatosi in tot Bucurestiul si inchide evenimente sportive in numele "traficului" (care era o masina pe minut la momentul evenimentului sportiv) asa ca a fost blamata cat cuprinde

| Necunoscutu92 a răspuns:

Nu cum a spus cineva mai jos efectiv președintele îți va da un trofeu și te va face om de onoare al orașului mult succes la prins teroriștihee hee

| InteractiV a răspuns:

Nu, nu se actioneaza penal in acest caz, daca se isentifica ca fiind cadavrul teroristului, s ar conaidera legitima aparare, din contra, poti fi declarat super erou.

| ema2396 explică (pentru InteractiV):

Intreb pentru ca am mai auzit sa faca cineva puscarie in Romania pentru ca a dar un scaun in cap unuia care voia sa il injunghie. In America stiu ca nu faci ajungi la inchisoare pentru legitima aparare, dar legile din Romania uneori sunt aiurea