| Geluelu a întrebat:

Dacă. Biciclistul ieșit de pe carosabil staționând regulamentar cade pe carosabil dezechilibranduse de pe bicicletă și cade în fața unui auto vehicul a cui este vina în caz de șoferul autovehicului îl calcă

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula este vina biciclistului, exceptie cazul cand si soferul nu a respectat regulile de circulatie, in acest caz vina poate sa fie a ambilor (culpa comuna).

| Simpatic a răspuns:

La noi legea e caca trebuie sa intelegi asta din start, indiferent ce scrie altceva se aplica, ca avem judecatori care au ajuns acolo pe pile sau spagi!
Daca biciclistul moare indiferent cine este de vina se deschide dosar pentru ucidere din culpa, ceea ce nu este corect in cele expuse de tine!
Asta nu o zic eu o spun cazuri si jurisprudenta din Romania!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca biciclistul staioneaza in afara carosabilului clar e vina lui.
daca era participant la trafic era vina soferului ca nu a pastrat distanta.