| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva trece pe langa mine pe un trotuar ingust si ma atinge si ma dezechilibrez si cad sau ma lovesc de ceva, a cui e vina? Poate fi respectivul sanctionat?

9 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Intr-un anumit context - da.

De exemplu:

Daca persoana respectiva alearga pe trotuar, te loveste (fara intentie), tu cazi si prin aceasta cadere se cauzeaza:

a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,

fapta se numeste vatamare corporala din culpa (Art. 196 - Noul Cod Penal) si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani si cu amenda.

Dar pentru ca aceasta infractiune sa existe, trebuie sa existe in prealabil o lovire. Simplul contact fizic intre 2 persoane pe strada nu poate fi considerat lovire.

Procurorul va face o analiza a contextului si va strange probe.

| baru a răspuns:

Tu esti de vina... feresti anumiti oameni!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Consumă vitamine, dacă știi că nu ai putere să te menții pe picioare. Dacă te dezechilibrezi cu atâta ușurință, poți fi trântit la pământ și de o rafală de vânt. Și atunci, cine-i de vină?

| WaterDrop a răspuns:

Nu am auzit sa castige nimeni vreun proces cu acest caz.Este vina lui insa nu te baga nimeni in seama pentru ca nu poti dovedi cu nimic ca a facut`o intentionat sau accidental.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Doar daca avea intentia ca tu sa cazi, adica a prevazut si a facut ca tu sa te dezechilibrezi. Altfel nu.

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu te tin picioarele, esti din plastilina?

Răspuns utilizator avertizat
| 1SmileToday6 a răspuns:

Fii atent. In America parintii nu au voie sa-si bata copiii. Dar intr-un videoclip, o fata a vrut sa-i faca o farsa tatalui ei iar el fiind foarte speriat a impins-o si ea a cazut. In acel caz nu poate fi acuzat, pentru ca a facut-o din reflex, nu din rautate. Cam asa e si cu mersul pe strada. Nu poti invinui o bicicleta ca te-a lovit, din moment ce nu te-ai dat la o parte din drumul ei, si nu poti invinui un om ca te-a atins, din moment ce nu era atentia lui sa te loveasca. In viata de zi ci zi toata lumea e grabita. Sa ajunga repede la scoala, sa-si ia copiii de la gradinita, sa nu intarzie la servici, toata lumea alearga. Daca printre toti oamenii tu esti mai relaxat si nu ai multe de facut iti recomand sa mergi intr-un loc mai putin repezit si cu mult soare. Gen, la tara happy

| Xander25 a răspuns:

Nu cred că poate fi sancționat legal! Nu are de ce sa fie, gândeste logic!