| Joker3134 a întrebat:

Daca dai masina cuiva care nu are permis, poti sa faci puscarie cu executare 100%? nu exista nici posibilitate sa fie cu suspendare?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca esti infractor primar (la prima infractiune) sau esti recidivist (ai mai fost condamnat penal anterior).
De regula infractorul primar, care a comis infractiunea indicata de tine, este condamnat cu suspendarea executarii sau cu amenda penala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte probabil sa fie cu suspendare daca nu esti recidivist

| DaniTDCI a răspuns:

Se intocmeste in dosar penal pesoanei care a incredintat masina, dar si conducatorului ce nu poseda permis si mai departe se face un proces, se stabileste daca traseul parcurs de acel "sofer" putea pune viata in pericol cuiva, dar in mare parte da, se face parnaie

Răspuns utilizator avertizat
| DaniTDCI a răspuns (pentru Joker3134):

Tot e o chestie destul de grava, nu conteaza pe unde conduci, atata timp cat esti pe drumuri publice vei fi sanctionat aspru, depinde de cauza

Răspuns utilizator avertizat
| DaniTDCI a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu ce drum public sau ce a fost comis, tu ai scris ca se poate face puscarie pentru asa ceva, iar eu ti-am raspuns ca doar daca conduci pe drumuri publice faci puscarie,