| Barastefaniacamelia a întrebat:

Va rog frumos sa imi raspundeti si mie. Am condus acum 5 zile fara permis si o masina neinmatriculata cu alcoolemie de 0.27 pe drum de tara. Am cazierul curat si sunt la prima abatere. Va rog sa imi spuneti daca imi trebuie neaparat avocat, cat va dura pana va ajunge dosarul la parchet, cand voi fii judecata si daca exista posibilitatea sa fac puscarie cu suspendare. Multumesc!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Ai savarsit 2 infractiuni si o contraventie.
Conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
2.Nu ai nevoie neaparat de avocat, dar ar fi bine sa-ti angajezi unul.
3.Este greu de spus un termen cat de cat exact, s-ar putea sa ajunga la Parchet in 1-3 luni si cam peste 4-6 luni sa ajunga in judecata.
4. Aproape sigur vei primi o pedeapsa cu suspendarea executarii. Este bine daca recunosti faptele si inchei un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul, pedeapsa se reduce cu o treime.
5.Cu ocazia asta va avea dosar penal si persoana care ti-a incredintat masina.

| Barastefaniacamelia explică (pentru Ioandelasal):

Nu mi-a fost incredintata masina ...sotul este plecat in strainatate am luat-o fara sa stie. Am vorbit cu un avocat a spus ca va face tot posibilul sa primesc cu suspendare. Va multumesc mult pentru mesaj

| CuriousStuff a răspuns:

Daca drumul ala de tara era drum public si nu era privat ai incalcat 3 dintre cam cele mai grave abateri si infractiuni din codul rutier... O singura certitudine exista, ca nu o sa mai ai cazierul curat dupa toata treaba asta, in rest... Sunt convins ca exista oameni mai in masura pe aici sa-ti explice ce o sa se intample de acum.

| Barastefaniacamelia explică (pentru CuriousStuff):

Da stiu ca este drum public, dar ma gandesc ca se va tine cont unde am condus, bineinteles intr-o mica masura. Mi-au facut dosar pentru 2 infractiuni. Nu si pentru alcool. Multumesc de raspuns.

| Barastefaniacamelia explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc!

| alessia5158 a răspuns (pentru Barastefaniacamelia):

Pentru cele doua infractiuni(art.334 si art.335 Cod Penal) ai mare nevoie de un avocat ---toata lumea stie ca procurorul de caz va cere pedeapsa cea mai aspra!
Cat priveste durata de timp scurs pana la faza de judecata a dosarului poate fi de aprox. 1 an(depinde de cat sunt de aglomerati politistii si procurorii).

| Barastefaniacamelia explică (pentru alessia5158):

Multumesc pentru raspuns. O sa imi caut un avocat bun.

| RuxandraSava a răspuns:

Avand in vedere ca sunteti la prima abatere, exista sanse foarte mari sa obtineti o renuntare/amanare a aplicarii pedepsei sau o condamnare cu suspendare. Depinde foarte mult si cum va faceti dumneavoastra apararea, de aceea este recomandat sa consultati un avocat.
Procesul va dura in medie 1 an jumatate -2.

http://www.avocat-mihaela-sava.ro

| Barastefaniacamelia explică (pentru RuxandraSava):

Multumesc pentru raspuns!

| Barastefaniacamelia explică (pentru RuxandraSava):

Am un copil de 1 an si 7 luni si politistii cand m-au prins eram in scoala de soferi...adica eram si programata la examenul practic. Se va tine cont de aceste aspecte? Multumesc!