| Feyenooord666666 a întrebat:

Daca eu sunt intr-un alt oras in acelasi judet pot sa merg la vot in orasul respectiv?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa mergi, conform L.208/2015, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 84 Jurisprudență
  (1) Alegătorii votează numai la secţia de votare la care este arondată strada sau localitatea unde îşi au domiciliul ori reşedinţa, conform prezentei legi. În cazul în care, în ziua votării, alegătorii se află în altă unitate administrativ-teritorială din cadrul aceleiaşi circumscripţii electorale, aceştia pot vota la orice secţie de votare din cadrul circumscripţiei electorale unde îşi au domiciliul sau reşedinţa."
Pentru alegerile parlamentare circumscriptia electorala este judetul si municipiul Bucuresti.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar daca ai resedinta in judetul respectiv.

| minrest a răspuns:

Potrivit reglementarilor valabile la alegerile de azi, nu poti. Dar la multe alte alegeri din trecut se putea.

| suntserios a răspuns (pentru minrest):

Potrivit reglementarilor valabile la alegerile de azi POTI vota oriunde in judetul de resedinta

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Vad ca am inteles gresit.

| Feyenooord666666 explică:

Am votatwinking

| kalex a răspuns:

Nu prea cred

| Balan_Andrei_1994 a răspuns:

Sigur ca da.