| anonim_4396 a întrebat:

Dacă fac o donație (mașină) trebuie sa plătesc impozitele sau amenzile?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa donatie nu mai esti proprietar al masinii, asa ca nu mai trebuie sa platesti impozit pe masina sau sa platesti amenzi primite de cel caruia i-ai donat masina.
Impozitul datorat si amenzile primite de tine anterior donatiei esti obligat sa platesti. De asemenea si alte impozite si amenzi, primite de tine.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Donatia presupune ca cel care o primeste o transcrie pe numele lui si atunci impozitul il plateste el. Amenzile le plateste soferul prin in fapt sau proprietarul masinii.

Daca am inteles eu gresit intrebarea si tu crezi ca donand masina scapi de datorii aici te inseli.

| mi25 a răspuns (pentru suntserios):

Nu plateste donatarul datoriile, ci donatorul. Am explicat de ce mai sus.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa dai fiscal "norocosului" caruia "ii donezi", da.
Altfel faceau toti fraierii schema asta.
Cere o esalonare a datoriilor si plateste cat sa poti scoate certificat fiscal. Te invata doamnele de la finante cum.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Masina valoreaza mult mai putin decat datoriile la buget, este?

| mi25 a răspuns:

Donarea unui autoturism se face doar prin act autentic (la notar). Notarul iti cere cazier financiar, iar daca ai datorii nu-ti incheie actul de donatie.
Indiferent prin ce act faci transmiterea autoturismului, cand vrei sa-l scoti din evidenta fiscala trebuie sa treci pe la sectia financiara, unde nu-ti pune viza pana nu platesti datoriile.
Daca nu iti pune viza fiscul primariei nu poti sa scoti din circulatie de pe numele tau masina, iar donatarul (cel care o primeste) nu poate sa o inscrie in circulatie pe numele lui.

| IceRope a răspuns:

Nu scapi. Te găsesc hoții de la Fisc, fiindcă nu le place concurența.

| goguPatent a răspuns (pentru IceRope):

Ce fura aia de la fisc de sunt hoti?

Răspuns utilizator avertizat