| Miuletz a întrebat:

Daca faci 18 ani in timpul liceului (sa zicem in clasa a 11-a) si depui cererea la finalul anului scolar, insa nu primesti alocatia cand incepe (clasa a 12-a) o sa primesti banii pierduti? De exemplu niste colegi au facut 18 anul trecut (in a 11-a) si desi toti am depus cerere majoritatea inca nu si-au primit alocatiile, le vor mai primi si pe cele pierdute (sau in iulie/august nu se dau? Dar macar septembrie/octombrie?)

Răspuns Câştigător
| EGGc a răspuns:

Dacă depui cerere pe clasa a 11-a, acea cerere este pentru banii pe care îi primesti după ce faci 18 ani pentru clasa a 11-a (Sa zicem ca mai sunt 2 luni de scoala, pentru cele 2 luni faci tu cerere). La începutul clasei a 12-a vei depune alta cere iar alocația din vacanță, pe care nu ai primit-o (din cauza multor persoane care abandonează școala), o vei primi împreună cu prima alocație (sau a doua, deprinde cum de misca liceul si asa mai departe) pe care o primesti după depunerea cererii.