| Andreimat a întrebat:

Dacă faci o paguba de 100 lei angajatorului si nu i-o plătești si iti dai demisia poti raspunde penal?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de modul cum ai facut paguba. De regula aceasta atrage raspunderea materiala si suma va fi retinuta la lichidare. Doar daca paguba a fost in urma unei infractiuni (de ex. furt, distrugere, etc) si angajatorul face plangere penala atunci ai putea fi pedepsit penal, desi pentru o paguba asa mica se va dispune clasarea dosarului cu obligarea la plata pagubei.

| Andreimat explică (pentru Ioandelasal):

Dar de exemplu daca ai avut sarcina sa faci ceva si acel obiect s-a stricat dar nu l ai distrus angajatorul poate face plângere penală?

| Andreimat explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu e nici furt, nici distrugere doar o greșeală.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreimat):

N-are de ce sa faca plangere penala, fapta nu constituie infractiune. Nici o scula nu tine la infinit in procesul muncii, toate au un termen de functionare.

| darrio2007 a răspuns:

Daca iti dai demisia, oricum mai ai bani de luat de la el. Ii retine.

| Andreimat explică (pentru darrio2007):

Mai bine asa decat sa fie mai grav

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Citeste de pe https://www.codulmuncii.ro/ tot ce e acolo ok, si de concediu si de tot ok.

| sunmetal11 a răspuns:

Iti face plangere pentru distrugere, daca ajungi la o intelegere cu el si renunta la plangere, ii platesti dauna!
eu zic sa nu te complici, c-ai sa dai din lac in put...