| Joker3134 a întrebat:

Dacă are loc o paguba ca paznic tu plătești sau esti dat afara si atat?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti vinovat de paguba platesti, daca nu esti vinovat nu platesti. Vinovatia se stabileste doar in urma efectuarii urmaririi penale, daca angajatorul face plangere penala.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nici-nici. Daca tu nu esti cel care a cauzat paguba si ti-ai facut treaba, nu ai de ce sa fii dat afara. De ce? Pentru ca marfurile alea trebuie sa fie asigurate, iar paznicul trebuie' sa sune la politie, nu sa o faca el pe Bruce Lee si sa moara eventual ca prostul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Esti dat afara pentru ca nu ti-ai facut datoria asa cum trebuia.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Joker3134):

Ce sa mai platesti ma daca te-a dat afara + ca nu mai are ce sa iti faca faptul e deja consumat.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Joker3134):

O sa te penalizeze la salariu s-au iti face referat, acum depinde si de firma la care lucrezi de societate, daca esti in proba de lucru pe 3 luni hmm sa zicem ca te lasa in pace dar daca e contractul pe termen nedeterminat atunci te da afara.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Joker3134):

La trei referate facute te da afara, e exact ca la scoala daca ai ramas corigent la trei materii ai ramas din start repetent.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Joker3134):

Mai nu stiu exact, ori iti opreste salariul si te da afara si suporta el adica angajatorul care te-a dat afara restul de bani din suma de 8000 de lei ori te mai tine la firma respectiva si iti opreste 15% din salariu in fiecare luna ca sa isi recapete banii din suma respectiva pe acel obiect care a fost furat in timpul cat ai fost tu de paza pe tura respectiva. Ori cum te sfatuiesc sa mai citesti inca o data contractul individual de munca ca cu siguranta angajatorul o sa caute sa te sape cumva ori suporta el paguba si te da afara acuzandute ca nu ti-ai facut datoria de paznic asa cum trebuie. Apropoo! tu cand ai facut acel curs de paza, sti bine care sunt obligatiile tale si riscuriile in aceasta meserie, au fost cazuri cand cei de la security si de la paza de afara din curte, care si-au pierdut viata din trei lovituri de cutit si un pumn in cap. Tu din momentul in care ai facut acest curs stiai care sunt riscuriile ok.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Joker3134):

"Dar dacă tu patruzeci și iti faci treaba dar nu observi tot te da afara?" mai tu trebuie sa fi atent la detalii, sus, jos, stanga, dreapta, sa observi daca ceva misca in jurul tau chiar si in spate nu doar in fata si atunci cand patrulezi iti controlezi respiratia, bataiile inimii si sa mergi incet cu pasi lenti sa nu faci galagie prea mare ok. In cazul in care nu observi ceva si angajatorul te ia la rost spune-i sa vorbeasca cu colegii tai de la security sa se uite pe inregistrarea din ziua cutare, cu ora cutare, la minutu cutare ok, poate asa observa ceva pe camera si afla daca a fost vreun hot ok.

Răspuns utilizator avertizat
| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Joker3134):

Daca tu nu vrei sa stai, nu te poate denunta la politie pentru ca nu ai fost complice la acest furt pentru ca tu lucrai la societatea respectiva cand s-a intamplat nu erai cot la cot cu hotul si nici nu il cunosteai pe hot ok, pentu ca ei o sa intre la banuit zicand "asta a fost ajutat din interior poate cineva de la security/paza la lasat". Tu cand patrulezi trebuie sa fi foarte atent la detalii si in special la obiecte, daca vezi ca un obiect a disparut s-au nu mai e in locul in care era si s-a mutat SINGUR in alt loc dai alarma ok.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Joker3134):

Si mai e ceva atunci cand observi ca ceva e putred folosesti statia pe care o ai la tine si ii chemi in ajutor pe colegii tai din alte parti de preferat 1 s-au 2 ca sa te ajute sa verfici, ca tu singur daca te arunci ca boul inainte fara un plan fara sa gandesti s-ar putea sa te trezesti, nu cu un hot ci poate cu 4 indivizi inarmati cu un cutit si o bata fiecare si atunci o sa vezi tu CE INSEAMNA SA SUFERI CU ADEVARAT ok.