| 0k8 a întrebat:

Daca folosesc o arma de foc in propriul meu spatiu sub supravegherea cuiva care are licenta si sunt minor e legal? Sau sa fac poze cu o arma de foc in casa mea etc ( chiar daca sunt minor)

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minor fiind este ilegal sa folosesti o arma de foc dar poti sa te fotografiezi cu una.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, armele de foc sunt ilegale, atat pentru adulti cat si pentru copii.
Copii nu au nici un drept de folosinta a unei arme, indiferent de cine are licenta in casa aia, daca se presupune ca exista o asemenea licenta.

| 0k8 explică (pentru Violleta2022):

Pai si ce arme sunt legale in Romania?

| Violleta2022 a răspuns (pentru 0k8):

Pentru minori, nici o arma!

Pntru adulti, doar armele de vanatoare, dupa ce in prealabil au obtinut legal, atestat de port arma.

| 0k8 explică (pentru Violleta2022):

A nu stiam ca e o diferenta intre armele de foc si cele de vanatoare de aceea eram confuz

| Violleta2022 a răspuns (pentru 0k8):

S-a vorbit de ARMA aici, fara mentiunea daca este alba, neagra sau galbena.
Si cutitul este considerat "arma" si este ilegal sa-l folosesti in aparare sau atac, desii, este legal sa-l detii in casa (nu afara pe strada, nu in masina, nu purtat la tine).

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Este ilegal sa porti un cutit la tine, pe afara, dar pedeapsa este foarte mica. Doar iti confisca cutitul, din cate am inteles. Probabil iti ia si datele...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Asta daca esti tu norocos si te cunoaste politistul, ca-ti este vecin sau ruda, ca portul de arma alba, este pedepsit aspru de lege.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Spune-mi cum se pedepseste daca port un carambit la mine...
Si da-mi o dovada daca ai timp.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Dovezile le gasesti la Politie, in dosarele celor arestati!

Iar aici, ai legea:
"Art. 372 din Codul Penal
Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase

(1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:

a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;

b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;

c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant

se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

(2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

(3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă"

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu prea cred ca n-ai voie sa-l ti la tine, dar fara sa-l folosesti.
Cand cumperi un cutit de la magazin, n-ai voie sa-l iei in masina pana acasa? N-are logica.
De exemplu eu mi-am luat din Constanta, mai exact satul de vacanta un carambit, si si-a mai luat inca un prieten. Eram la cam 15 km de cazare. Daca ma vedea un politist cu el, ce imi facea? laughing
Ai voie sa ai un carambit in casa, dar n-ai voie sa cumperi, cum vine asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Mai citeste odata legea, ca nu vezi bine!
Daca abia cumperi cutitul, il ai in sacosa sau in portbgaj cu tot cu chitanta, deci, poti dovedii ca abia l-ai cumapart si-l duci acasa, asta in situatia in care esti perchzitionat din cine stie ce motiv.
In rest, nu exista motiv sa porti cutite, sabii, topoare si alte arme cu tine, pe strada, la plimbare sau la scoala/serviciu, fiind o chestie premeditata care te poate baga dupa gratii.
Dar sa nu mai ne luam dupa ce crezi tu, ca nu are nici o valoare, atat vreme cat legea este LEGE, pentru toata lumea.
Mai citeste odata legea si incearca sa o intelegi, sau roaga pe cineva sa ti-o explice.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ideea e ca tu ai spus ca n-ai voie cu un cutit in masina. Sa stii ca nu mi-a dat nicio chitanta cel care mi l-a vandut, cum puteam dovedi ca abia l-am cumparat si ca nu am intentii rele cu el?
Nu vad sa scrie nicaieri in lege ca nu am voie sa cumpar un cutit daca vanzatorul nu-mi da chitanta.
Citeste tu din nou mai bine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Cum nu ti-a dat chitanta ala care yi l-a avndut?
Dar oare nu era datoria ta sa ceri chitanta?
Nu stii ca legal poti sa fii pedepsit cand cumperi ceva si nu ai bon fiscal?
Ia citeste legea, cu prvire la cumparaturile fara bon fiscal!

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce chitanta sa-mi dea? laughing
Nu avea niciun fel de aparat la care sa scoata chitanta si nu dadea nimanui. El cum si-a facut acel magazin? Politia nu a trecut niciodata pe acolo? Are voie sa vanda fara chitanta?
Ar trebui sa fie si vina lui ca vinde toate produsele fara chitanta.
Inca o intrebare. Chitanta are data? Daca ar da chitanta fara data, as putea sa tin cutitul cu mine aproape mereu cand sunt pe langa un magazin de genul spunand ca acum l-am cumparat si aratandu-i chitanta laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Deci, ai participat la o bisnitareala, ca aia nu este cumparatura legala.
Conform legii in vigoare, cand cumperi ceva trebuei sa soliciti bon de casa (fiscal), care are data pe el, valoarea produsului si evdient, numele firma care ti-o vinde.
Da, este vina ta ca nu ai cerut chitanta!
Oare cand va mai desteptai oameni buni? Va tot mirati de ce sunteti amendati, de ce nu primiti aia si calata, cand voi incurajati bisnitareala, mita samd.

Vezi ca nu prea stii ce spui!
Bonul fiscal are DATA pe el! Evident ca nu poti dovedii ca ai cumparat cutitul chair azi, odata ce bonul ala are data cumpararii pe el!
Cati anisori ai? Cine face cumparaturile la tine in casa?
Intreba-ti parintii, daca nu stii asta.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu stiam ca trebuie sa-mi dea bon.
Este vina mea ca nu am cerut, dar te mai intreb inca odata, el nu are nicio vina? Are voie sa vanda acolo fara bon fiscal la toata lumea?
Eu cred ca i-a dat voie politistii sa vanda fara bon. Altfel cum a facut actele ca sa poata sa vanda in acel loc?
Nu incurajez bisnitareala, doar ca asa mi s-a spus, ca doar cofnisca cutitul si chiar asteptam un raspuns din partea ta pentru ca aveam dubii daca este adevarat sau nu.
Eu nu am zis ca bonul fiscal nu are data pe el, ci te-am intrebat daca are sau nu data pe el. Acum ar fi momentul sa spun si eu " pune pe cineva sa citeasca ce iti scriu eu si sa iti explice "?
Hmm... cam asa meriti sa-ti zic.
Am 20 de anisori.
Cumparaturile le fac parintii mei, cateodata si eu sau sora mea, de ce te intereseaza?
Ce sa-i intreb? Nici ei nu cred ca stiu mai multe decat mine la anumite subiecte. Prefer sa caut pe internet in unele cazuri, aici gasesc informatii mai bune de cele mai multe ori.

| doctorandus a răspuns:

Tehnic, te poti antrena, dar nu o poti folosi (in mod propriu-zis).

| DOOOPX a răspuns (pentru doctorandus):

Se poate antrena cu o arma conceputa pentru acest lucru, in nici-un caz cu o arma de foc.

| doctorandus a răspuns (pentru DOOOPX):

Depinde ce se-ntelege prin antrenament. De ex. trage cu gloante de sapun/ceara. Sau se antreneaza s-o desfaca si s-o monteze din nou la loc. Sau participa la un club sportiv.

| ziftode a răspuns:

Daca ai o arma de foc in casa ta si esti minor, E ILEGAL, pentru ca nu poate fi a ta (ca esti minor), si cel care a adus-o NU ARE DREPTUL sa o aduca in casa altuia

daca arati o arma de foc oricui, oriunde, oricand si se poate dovedi (ca doar ai facut poze), atunci iar e ilegal, exeptie face motivul pentru care o ai si unde ai dreptul sa o ai, de gen sunt paznic si am dreptul la arma de foc pe proprietatea pe care o pazesc si au intrat hotii, asa ca ii amenint cu arma pana cand vine politia, si trag daca o iau la fuga sau incearca sa ma atace

singura solutie e legalitate DE CARE NU SUNT SIGUR este la poligon, unde poti sa inchiriezi o arma de foc si poti sa fi invatat sa o folosesti, insa daca esti minor nu sunt sigur ca e legal (trebuie intrebat la poligon) insa ma indoiesc de mi se indoaie ca or sa te lase!

| Ineys a răspuns (pentru ziftode):

La poligon din cate stiu eu, daca ai peste 14 ani trebuie sa ai un adult cu tine.

| DOOOPX a răspuns:

In nici-un caz nu este legal, folosirea armei de foc fiind minor.