Întrebare recomandată | m33a a întrebat:

Daca furi parola la cineva, si acel cineva poate sa depuna plangere penala asupra ta? dau funda:*

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce parola furi si ce faci cu ea.
Daca este vorba de o parola de la un site oarecare poti fi pedepsit (prin stergerea contului si interdictia de a mai face cont) de proprietarul respectivului site. De asemenea te-ar putea da in judecata pe cale civila si sa ceara daune materiale si/sau morale.
Daca ii furi parola de acces in calculator si te folosesti de ea pentru a umbla prin calculatorul lui atunci fapta poate fi incadrata ca infractiune, conform Titlului III din Legea nr.161/2003.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, poate depune plângere împotriva ta dacă intri în contul său.
Pa, pa.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu ai mai trecut de mult pe la Jilava?
Pe curând!

| LolaLollita a răspuns:

Bineinteles ca da.

Răspuns utilizator avertizat
| georgedanielc a răspuns:

Da

| DigiMind a răspuns:

Furt informational = 5 ani inchisoare.

| Ford a răspuns:

Nu cred ca poti "sa furi parola la cineva". Nu te lasa gramatica limbii romane.

| reych75heaven a răspuns:

Intr-un fel da pentru ca este un fel de incalcare a datelor personale

Răspuns utilizator avertizat
| PeaceLoveMusic a răspuns:

DA poate...este ilegal

| IoanaMontana a răspuns:

Atâta ți-o trebuit dacă ai spart o parolă!

| sisiandrocky a răspuns:

Da

| FlorinStelistu a răspuns:

Da, doar daca umbli la datele personale sau in cazul in care spargi o parola de Facebook si upload-ezi poze trucate Funda

| mia1012 a răspuns:

Da.