| conrob a întrebat:

Daca iau pe cineva la palme peste fata si sunt prins de politie, ce pot pati?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca victima face plangere prealabila poti fi condamnat pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| cristi2002 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Fratele meu i-a dat unui băiat de vreo 20 de ani cu o bordură in gură, i-a făcut plângere și nu a pățit nimic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru cristi2002):

Depinde de imprejurari, probe, etc.
Poate ca fapta a fost considerata legitima aparare sau fratele este minor sub 14 ani.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Iti da amenda. Ce altceva?

Răspuns utilizator avertizat
| dragosbogdan001 a răspuns (pentru conrob):

Da. Da' ce vrei, sa te bage la puscarie pe viata? laughing Oricum sa stii ca nu e prea bine sa te bati pe strada nu se stie cum reactioneaza celalalt sau daca are vreo arma la el.

| blAster85 a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Cred ca e in cautare de cazare moca pe termen lung

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru blAster85):

Cam asa cred si eu.
Conrob totusi daca se intampla ceva mai grav decat niste palme poti intra la inchisoare.