| Furnicuta000 a întrebat:

Daca imi fac un magazin online trebuie sa imi fac si firma, asta am inteles, dar daca incep sa vand fara sa am firma facuta mai intai si sa cumpar lucruri de la distribuitor pe persoana fizica, o sa am probleme cu ANAF? Ma gandesc ca poate nu merge afacerea. Exista solutii? Aveti un ghid sau articol ceva care ii invata pe incepatori cum sa porneasca o afacere? Site stiu sa fac, ideea de afacere e buna, lucrurile pe care le vand stiu de unde sa le iau, dar nu stiu cum sa incep sa fie totul legal. Ma puteti ajuta?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara sa declari veniturile si sa platesti taxe inseamna evaziune fiscala... Deci iti faci firma. Asta e riscul afacerilor. Daca nu mergee o inchizi si gata

| Frank51 a răspuns:

Este ilegal să cumperi pe persoana fizică în scopuri comerciale, deci răspunsul este da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

De unde ai scos asta?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din joben.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poți să plătești impozit pe venituri independente, dar ar veni 45%. Pe SRL ai 3% dacă nu ai angajați, 1% dacă ai 2 angajați etc. Pentru a minimiza riscul de a o da în bară îți faci un plan de afaceri, nu ar trebui să te apuci să faci așa ceva fără o strategie, un buget etc. De ghiduri e plin Internetul, să-ți înființezi așa ceva nu e mare scofală, e și ieftin. Mai bine discută cu avocați și contabili.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Trebuie sa incepi mai intai "la negru" ca sa vezi daca functioneaza desii nici asa nu iti va fi usor, fara site, fara firma.

Iti poti face o pagina de Facebook si / sau vinde pe olx.

Pentru deschiderea unei afaceri cu adevarat, discuta cu un contabil.

| Gligore2000 a răspuns:

Este plin Olx-ul de persoane care vand cantitati mari de produse.
Incearca, iar daca functioneaza iti faci firma si vinzi mai mult.

| Furnicuta000 explică (pentru Gligore2000):

Da dar am pus produse la preturi mici si olx nu le face vazute decat pe cele promovate pentru ca imi apar maxim 10 vizualizari la un produs. Iar acum cativa ani cand mai vindeam pe olx aveam multe vizualizari si chiar mergeau vanzarile. S-a schimbat mult olx-ul. Nu imi permit sa platesc pentru promovari pentru ca deja am preturi mici.