| Aidan22 a întrebat:

Dacă îmi depun dosarul la o facultate și sunt admisă la buget, pot după aproximativ o lună să îmi retrag dosarul dacă sunt admisă la altă facultate? Pot la a doua facultate să mă înscriu tot la buget și dacă sunt admisă și aici să îmi retrag dosarul de la prima pentru că știu că nu pot să fiu înscrisă la două facultăți la buget. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| Diiaanna a răspuns:

Poti sa te inscrii la mai multe facultati iar la inceputul anului universitar sa ramai la una singura, sau doua, una la buget si una la cu taxa.

| Diiaanna a răspuns (pentru Diiaanna):

Cand te inscrii la facultate nu te inscrii la buget sau la cu taxa, asta e in functie de medie, de numarul de locuri sau alte criterii. Pana la inceputul anului universitar trebuie sa te hotarasti la ce facultate te inmatriculezi, este posibil sa fii admisa la ambele facultati la buget

| Aidan22 explică (pentru Diiaanna):

Aha, deci nu trebuie imediat ce am fost admisă să mă și înmatriculez? mulțumesc pentru răspuns

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Aidan22):

Nu, pentru că după ce ești admisă tu trebuie să confirmi locul respectiv. Dacă ești admisă la ambele facultăți la buget dar tu confirmi doar la una, atunci vei fi înmatriculată la acea facultate pe loc bugetar, iar la cea la care nu ai confirmat, nu ești studentă. Dacă te decizi pentru ambele și la ambele ești la buget, atunci automat la una vei fi trecută la taxă.

| Aidan22 explică (pentru KaterinaРомановский):

Acum am văzut că la prima facultate trebuie să confirm locul imediat (max. o saptămână) după ce am primit rezultatul admiterii