| alexalexandrusincerul a întrebat:

Daca in timp ce merg pe strada o persoana sta mult timp in spatele meu,aproape de mine, nu ma depaseste, dar daca ma opresc in drum se opreste si ea, timp de cateva minute, poate fi sanctionata? Adica poate spune ceva aceasta fapta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De principiu n-ar avea de ce sa fie sanctionata, pot fi diverse motive pentru care procedeaza asa.
Codul penal prevede infractiunea de hartuire, citez:
"ART. 208.Hărţuirea
  (1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de  transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Rezulta ca poate fi hartuire doar daca ai fi urmarit in mod repetat, nu o singura data si urmarirea ti-a cauzat o stare de teama. Bineinteles ca trebuie sa dovedesti atat urmarirea in mod repetat, cat si starea de teama creata.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Persoana aia care-ti sta in spate, este umbra ta?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si daca ai observat acest lucru care te deranjează, trebuia sa te opresti si sa il intrebi, dar calm fără scandal, poate acel om era bolnav de mergea incet, nu te gîndii ca era bolnav la cap poate ca are o afectiune fizică, numai intrebîndu l ai fi putut afla care e cauza. Era bărbat? Tanar batran? Sau era o blondălaughing sărea aia pe tine sa te violeze.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sunt destui dubioși pe stradă... ))
Trebuia să-l lași să te depășească, ori puteai intra într-un magazin până ar fi pleacat, dacă zici că îți inspira teamă. Nu ai spus ce vârstă avea, poate era un om vârstnic ori bolnav, care abia respira și nu dorea să depășească.
Fii bărbat, nu mai fi așa fricos!

| anonimg a răspuns:

In cazul asta trebuie să anunti politia imediat. Nu poate fi sanctionata fără dovezi /martori.

| Speed99 a răspuns:

It's just your shadow dude...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate fi sanctionata doar pentru faptul ca merge in acelasi ritm cu tine. Poate e o persoana insotitoare pentru o persoana cu probleme psihice, sau...
In cazuri exceptionale, evaluarea psihiatrica se poate desfasura si in afara unei unitati medicale. Procedura este in felul urmator:
Psihiatrul(poate fi si student la psihiatrie sau psihiatru pensionat) urmareste pe strada persoana suspectata de tulburare psihica si ia notite despre comportamentul acesteia, consemneaza fiecare gest pe care il considera defectuos iar in cazul in care este observat consemneaza reactia persoanei. Sunt cazuri in care psihiatrul se face vazut cu intentia de a afla reactia persoanei analizate. Notiele pot fi luate pe loc sau dupa analizarea persoanei, iar cateodata sunt folosite si mijloace tehnologice pentru a se realiza o evaluare cat mai ampla si credibila. In cazul in care persoana analizata reactioneaza violent sau comite vreo contraventie din neatentie, se demareaza un proces pentru punerea sub interdictie judecatoreasca a persoanei tulburate psihic. Persoana care sufera de tulburare psihica nu este citata si nici instiintata despre proces, considerandu-se ca nu are discernamant. IMPORTANT: NU NUMAI O PERSOANA LICENTIATA IN PSIHIATRIE POATE SA CULEAGA DATE DESPRE O PERSOANA SUSPECTATA DE TULBURARE PSIHICA. Psihiatria racoleaza persoane cu statut de voluntar, care fac un curs de cateva luni iar apoi sunt platite in functie de cati pacienti aduc.

| Satango a răspuns:

Dacă tot ai deranjul să afli chestia asta... mai deranjează-te și să întrebi acea persoană dacă vrea ceva de la tine, atunci când ești cam sigur că el chiar are treabă cu tine.

| TheCritic a răspuns:

Pentru ce să fie sancționată?! Că merge... hmmm.
Dacă te agresează sau te hărțuiește îi poți face reclamație, dar dacă omul doar se plimbă, nu îl poți acuza. Poate doar te imită și se distrează... happy

| alexalexandrusincerul explică (pentru TheCritic):

Dar daca se opreste de fiecare data cand ma opresc eu? Asta poate spune ceva?

| TheCritic a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Da, că ești paranoic. Nu poți acuza și reclama un om pentru că te imită, merge în pas cu tine, împărțiți același drum sau vă intersectați la un moment dat. This is real world!
Cum spuneam, dacă te atacă, te hărțuiește sau te amenință, tu poți să depui o reclamație împotriva persoanei respective, dar altfel, nu. Care este povestea, de fapt? Cine te urmărește?

| alexalexandrusincerul explică (pentru TheCritic):

Da,poate doar mi se pare, dar eu oricum intrebam doar teoretic.Ok, nu am motiv sa ma ingrijorez...sunt eu mai fricos de fel.Multumesc mult.

| TheCritic a răspuns:

Nu poate fi sancționat dacă nu îți face nimic, omule! Ești extrem de paranoic, mi se pare un pic bolnav din partea ta să te gândești că vrei să pedepsești un om doar pentru că merge în spatele tău. Cu sau fără martori, dacă ăla nu îți face nimic, tu rămâi cu ochii în soare și, eventual, cu niște cheltuieli de judecată de plătit.

| alexalexandrusincerul explică (pentru TheCritic):

Am mai spus deja :am intrebat teoretic, doar atat, am pus o intrebare, bineinteles ca doar daca cineva mi ar face ceva ar fi o problema.Ok, poate sunt eu paranoic, am si o oarecare anxietate...O seara frumoasa.