| aRazvan807 a întrebat:

Daca intocmesc un contract de comodat pentru o masina eu avand PFA cum beneficiez de deductabiliatea de 50% la combustibil si cum introduc CUI pe bonul de la benzinarie

1 răspuns:
| helpforyou a răspuns:

Dacă intocmiți un contract de comodat pentru o mașină, iar dvs. aveți un PFA și folosiți mașina în scopuri profesionale, aveți dreptul să beneficiați de deducerea de 50% la combustibil. Pentru a beneficia de această deducere, trebuie să îndepliniți următoarele condiții:

Să întocmiți un contract de comodat între dvs. (ca titular al PFA) și persoana sau entitatea care vă pune la dispoziție mașina. Contractul trebuie să conțină clauzele prevăzute de lege pentru acest tip de contract (vezi art. 1769 din Codul civil).