| Furnicuta000 a întrebat:

Daca iti faci asigurare de viata poti sa pui si membrii familiei pe ea? Adica zicea cineva ca are asigurare de viata si il despagubeste in caz de accident (accident nu deces) si beneficiaza si membrii familiei (adica daca face un membru al familiei accident). E adevarat? Rog sa-mi raspunda cineva care stie. Multumesc

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pui un membru de familie care va beneficia de asigurarea ta. Dacă Doamne ferește tu patesti ceva si nu vei mai fi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt absolut sigur ca exista si asigurari de viata de tip family

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, asigurarea de viață poate fi extinsă la membrii familiei, la soț, soție, contra unui cost suplimentar.

| johnnny123 a răspuns:

Din punctul de vedere al societății de asigurări, este foarte simplu: pot să asigure oricâte persoane, dar asta se va reflecta în prețul asigurării.

Dacă vrei să asiguri și membrii familiei, prețul va crește proporțional cu riscurile.

Nu vei putea să asiguri o familie întreagă la același preț cu o asigurare de o persoană.

| helpforyou a răspuns:

Daca este trecut doar un beneficiar pe asigurare atunci nu despagubeste alte persoane.

| helpforyou a răspuns:

"Invaliditatea

Dacă în urma unui accident, persoana asigurată dobândește o invaliditate permanentă care îi afectează capacitatea de muncă, atunci este exonerată de plata primelor de asigurare."

https://www.groupama.ro/ghiduri/asigurare-de-viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Furnicuto in loc sa mergi la serviciu te ti de prostii, asigurari de viata accidente despagubiri, prea multe filme americane ai vazut ăia sunt specialisti in asigurari crime si incasări polițe de asigurare, filmul este fictiune dar viata e cruda, tu de fapt vrei ca sa faci asigurare cuiva din familie si daca moare sau are vreun accident sa i ei tu toti banii, ca doar nu faci asigurare de viață in speranta ca mori tu si are familia ta din ce trăii.In România totul este o țeapă si hoti la tot pasul si șmecheri profitori, asa ca mai bine muncesti daca poti si esti sanatoasa, si ai un salariu decent decat sa te bucuri de moartea cuiva in speranta ca te umplii de bani, poate fi reversul medaliei daca tu te faci vinovata de ceva infunzi puscaria ani grei.

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Te faci ca nu intelegi sau ce? Scrie accident nu deces. Daca era vorba despre o intrebare cu tocuri intelegeai, nu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Astept o intrebare cu tocuri cand o pui? laughing

| Alex9999999999999999999 a răspuns:

De ce dracu sa faci astahee hee? Realizezi ca o sa traiesti cu tinta pe spate? Toti o sa te vada asa ca un sac cu bani plimbator.Cand ai murit oameni au facut bani. Daca nu ti-ai dat seama unii oameni nu tin cont ca esti familia lorhee hee)))))

| Parkia a răspuns:

Nu. In caz de accident, doar accidentatul poate fi despagubit.