| punintrebari8ghf a întrebat:

Daca lovesti o femeie sau un copil iei pedeapsa mai mare decat un barbat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pedeapsa este intre aceleasi limite, minima si maxima, dar se poate ca judecatorii sa aplice pedepse mai aspre daca victima este femeie sau copil, tinand seama ca acestia nu se pot apara sau se pot cu mai mare greutate decat un barbat major.

| punintrebari8ghf explică (pentru Ioandelasal):

Pai si pentru o palma unei femei ce sau daca ii dai cu o coaja de banana peste fata sa iti faca dosar pentru asta? nu doar o amenda? ca lovitura e aia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru punintrebari8ghf):

Este infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."