| asperger3 a întrebat:

Daca ma angajez pierd alocatia de la divort?
Mama mea plateste 175 lei lunar si vreau sa stiu daca ma pot angaja in facultate fara sa pierd banii sau nu.

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Este adevarat ca in textul art. 499 alin. (3) din noul Cod civil. se spune ca : "părinții sunt obligați să îl întrețină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăși vârsta de 26 de ani."
Doar ca, in cazul in care te vei angaja in perioada studiilor universitare, tu vei realiza un venit salarial pe care instanta de tutela, la plangerea mamei care plateste, il poate considera indestulator pentru nevoile tale si drept urmare va hotărî incetarea platii pensiei de intretinere.
Vezi, mai jos ce se prevede la
"Art.531-Modificarea şi încetarea pensiei de întreţinere

(1) Dacă se iveşte o schimbare în ceea ce priveşte mijloacele celui care prestează întreţinerea şi nevoia celui care o primeşte, instanţa de tutelă, potrivit împrejurărilor, poate mări sau micşora pensia de întreţinere sau poate hotărî încetarea plăţii ei.

(2) Pensia de întreţinere stabilită într-o sumă fixă se indexează de drept, trimestrial, în funcţie de rata inflatiei"

p.s. Salariul minim brut pe economie este de 1900 lei de la 1 ian. 2018(vei lua in mana aprox. 1500 lei pentru un program complet de 166 ore/luna ). Nu-ti face iluzii ca vei putea lucra cu norma intreaga, fiind student! --- a fi student inseamna "munca" dar cu creierul!

1 răspuns:
| Kogaion a răspuns:

Din cate stiu eu, el e obligat sa-ti plateasca pensia alimentara pana la 18 ani si dupa aia daca faci studii superioare sa ti le plateasca si pe alea. Nu stiu sigur daca te vei angaja in timpul facultatii iti vei pierde pensia, dar banuiesc ca salariul tau va fi mai mare decat pensia pe care o primesti, deci teoretic iesi pe plus. N-am inteles eu bine, ce plateste mama ta lunar 175 de lei?

| asperger3 explică (pentru Kogaion):

Admite în parte cererea formulată de reclamantul X, în contradictoriu cu pârâta Y.Desface căsătoria încheiată şi înregistrată în Registrul de Stare Civilă al Primăriei com. Z sub nr. din data de, din culpă comună. Pârâta revine la numele purtat anterior căsătoriei, acela de Q. Dispune exercitarea în exclusivitate de către tatăl-reclamant a autorităţii părinteşti în privinţa minorului rezultat din căsătorie, născut la data de. Stabileşte locuinţa minorului la domiciliul tatălui-reclamant în jud. Obligă ambele părţi să contribuie la cheltuielile privind întreţinerea şi educarea minorului, tatăl în natură, iar pârâta prin plata unei pensii de întreţinere în cuantum de 175 lei lunar, începând cu data introducerii cererii, şi până la intervenirea unei cauze legale de modificare sau de stingere a obligaţiei. Poprire la cerere. Respinge ca neîntemeiată cererea privind obligarea pârâtei la cheltuieli de judecată. Cu apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică.
Asta e sentinta... Am avut drept de apel dar nu am facut si a ramas definitiva

| Kogaion a răspuns (pentru asperger3):

Am inteles, deci tu stai cu tatal tau acum si mama ta iti da 175 de lei lunar, pensie. Acuma daca tu vei fii major, chiar asa mult rau ti-a facut mama ta, incat sa-i iei lunar 175 de lei? Poate nici ea nu are prea mult, ma gandesc ca daca s-a stabilit pensie de 175, ea are salariu undeva pe la 12-15 milioane, nu? Acuma daca te vei angaja, cred ca poti renunta la cei 175 de lei.

| PaulGuta2998 a răspuns (pentru Kogaion):

Intretinerea studiilor ei