| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma puteti ajuta. parintii au aflat ca am avut relatii sexuale cu iubitul meu care are 23 ani, iar eu am doar 17.totul a fost de comun de acord intre mine si el.doar ca parintii nu sunt de acord cu aceasta relatie si vor sa-l reclame la poilitie, dar eu nu sunt de acord. poate sa faca inchisoare sau sa pateasca ceva atata timp cat eu nu vreau sa se depuna nicio plangere?
+ sa nu mai zic ce a vorbit mama cu el la tel...comunisti

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar daca il reclama la politie n-o sa pateasca nimic, nici macar nu o sa ia reclamatia in considerare deoarece fapta lui nu este infractiune. Ar fi fost infractiune doar daca tu ai fi avut sub 15 ani sau daca te-ar fi mintit ca te ia de sotie daca accepti actele sexuale (art.198 si 199 Cod penal). Spune-le asta si la parinti, ca sa nu se faca de rusine degeaba. Numai bine!
P.S. Ce de raspunsuri aiurea, isi dau cu parerea fara sa aiba habar.

| fulgerul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si eu ma intrebam de ce nu ma mai trage inima sa mai intru pe site. Voila, astia sunt!

| anonim_4396 explică (pentru fulgerul):

Ti-ai pierdut cercul si noi nu stim?

9 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Luiza,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Niiiicu a răspuns:

Daca si tu accepti sa depui plangere va face puscarie tu fiind minora, dar daca nu nu va lua decat un avertisment sau amenda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parinti ar putea oricand sa il acuze de viol, corupere de minori, act sexual cu un minor. Cu toate astea s-au adus niste modificari, in codul familiei sau cam asa ceva, care contrazice aceasta fapta, fata se poate marita de la 16 ani iar baiatul dupa implinirea varstei de 18 ani, aiurea rau de tot

| vitbsk a răspuns:

Dacă, nu e abuz, nu prea are ce să păţească.
În cazuri de abuz pot depune plângere şi tutorii sau părinţii.
E o lege, prin care, căsătoria se poate face de la 16 ani, cu acordul părinţilor, deci, se iau în calcul şi relaţiile ce decurg din ea.
În cel mai nasol caz, se alege cu dosar penal şi cu închisoare cu suspendare.

| catablondu a răspuns:

Din punct de vedere legal, el se afla / se poate afla sub acuzatia de corupere de minori. Pana la varsta de 18 ani, parintii raspund pentru tine si sunt reprezentantii tai legali. Depinde cine si cum va aborda problema. Daca mergi si tu la politie, spune-le clar ca nu ai nimic de reprosat iubitului tau. Dati cate o declaratie scrisa, acestea vor fi confruntate si politia va decide daca iubitul tau poate fi pus sub acuzare sau nu. Nu te speria foarte tare, nu sunteti primul caz. Mai ai cel mult un an pana la majorat, si vei deveni independenta asa ca e putin probabil sa se intample ceva rau.

| Paradox1327 a răspuns:

Daca tu nu faci plangere nu va pati nimic! Doar tu esti cea care poate face rau!

| DariuSsS9 a răspuns:

laughing Buna! E nasoala treaba, incearca sa-ti convingi parintii sa nu-i faca reclamatie. Succes :*!