| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Dacă mi-a fost reținut permisul, redobândirea se da la 20 de zile de la suspendarea dreptului de a conduce, dacă fac contestație și o pierd peste câteva luni pot da redobândirea la 20 de zile după ce pierd contestația? Sau trebuie data la 20 de zile după ce am primit procesul verbal? Legea spune ca după ce pierzi contestația aia exact aceleași drepturi ca înainte de aceasta, bănuiesc ca asta înseamnă că pot da redobândirea peste câteva luni după ce pierd procesul verbal. Mai exact la 29 de zile după decizia finala

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula permisul se reprimeste la expirarea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce fara sa fie nevoie de sustinerea vreunui examen.
Sunt 2 exceptii:
1.Cand soliciti reducerea perioadei de suspendare. In acest caz trebuie sa sustii un test de 15 intrebari si sa raspunzi corect la cel putin 13. Daca reusesti suspendarea se reduce cu o treime, daca nu reusesti nu se reduce suspendarea.
2.Pentru unele contraventii este obligatoriu sa sustii acel test de 15 intrebari pana la expirarea perioadei de suspendare.
Daca reusesti permisul de restituie la expirarea perioadei, daca nu reusesti perioada de suspendare se mareste cu 30 de zile.
Aceste prevederi se aplica si daca plangerea contraventionala iti este respinsa, perioada de suspendare incepand dupa predarea permisului de conducere.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru Ioandelasal):

O informație foarte utila, deci perioada ți se prelungește dacă nu promovezi examenul doar dacă ești obligat sa l susții. Dar întrebarea mea este dacă fac contestații, îmi va da permisul pana la terminarea procesului, pot sa redobândire la sfârșitul contestației c, după ce o pierd sau trebuie sa o dau acum?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Daca faci plangere contraventionala vei primi permisul pana la terminarea judecatii. Cand depui plangerea la judecatorie sa ceri o dovada ca ai depus-o. Vezi sa faci plangerea contraventionala in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru Ioandelasal):

Iar redobândirea o dau acum sau după ce pierd contestația? (știu sigur ca voi pierde contestația, vreau doar sa amân suspendarea dreptului de a conduce)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Vrei sa sustii testul pentru reducerea perioadei de suspendare?
Va trebui sa-l sustii in primele 20 de zile ale perioadei de suspendare, dupa aceea nu-l mai poti sustine.
Nu il sustine acum, fiindca iti sapi singura groapa, recunoscand explicit ca ai facut plangerea contyraventionala doar ca sa te afli in treaba.

| mi25 a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Ce proces sa se termine?

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru mi25):

Eu știu ca voi pierde contestația, doar ca îmi mai trebuie o luna permisul, as aca fa contestație doar sa amân. După ce pierd contestația pot da redobândirea?