| Apocalipsa22 a întrebat:

Dacă mi-am pierdut buletinul declaratia la poliție pot sa o fac la orice secție de poliție din judet, Romania sau doar la secția de poliție unde am domiciliul?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea cartii sau buletinului de identitate se anunta la SPCLEP care a emis actul de identitate si nu la politie, in termen de maximum 24 de ore, conform OUG 97/2005, republicată în 2011, citez:
"ART.23.1) Titularii actelor de identitate, precum şi autoritãţile publice prevãzute la art. 22 sunt obligaţi sã ia mãsuri pentru a evita deteriorarea, distrugerea, pierderea sau furtul acestora.
(2) Furtul actului de identitate trebuie reclamat de cãtre persoanele fizice şi autoritãţile publice menţionate în alin. (1) la unitatea de poliţie pe raza cãreia s-a produs, în termen de 24 de ore de la constatare, iar pierderea sau distrugerea documentului, la serviciul public comunitar de evidenţã a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţã."

| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, pierderea cartii de identitate nu se declara la nicio unitate de politie din Romania.In schimb, furtul, considerat de legea penala ca fiind o infractiune, trebuie reclamat la unitatea de politie pe raza careia s-a produs fapta, in termen de 24 de ore de la constatare.Respectiva unitate de politie va elibera celui pagubit o dovada in acest sens.

| Violleta2022 a răspuns:

Declaratia pentru pierderea buletinului o faci la serviciul EVIDENTA POPULATIEI din orasul tau (unde ai domiciliul).