| anonim_4396 a întrebat:

Daca mi-am pierdut buletinul pot da sala (scoala de soferi) cu o copie trasa la xerox?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate. Si notarul public nu legalizeaza copii fara sa vada originalul. Ai putea folosi pasaportul. Daca nu ai atunci va trebui sa mergi sa declari pierderea la SPCLEP (oricum pierderea trebuie declarata) si sa soliciti eliberarea unei noi CI.

| qwen a răspuns (pentru Ioandelasal):

Off.Multumesc frumos pentru raspunsuri.

mira
| mira a răspuns:

Nu.Doar o copie lagalizata prin notariat te-ar salva.Ai asa ceva printre actele mai vechi?

| qwen a răspuns (pentru mira):

Copie la buletin am. Sper sa se poate, voi merge sa o legalizez.

| mgtow a răspuns:

Nu, e nevoie de o dovada cu specificatia buletinului pierdut

| qwen a răspuns (pentru mgtow):

Aaa si asta unde as putea sa o obtin? La politie?

| mgtow a răspuns (pentru qwen):

Da raspunsul meu e similar cu cel de la ion.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se poate :(
Nici NU poţi legaliza copia de pe CI fără să ai şi originalul!

Cel mult, poţi merge să îţi faci altă CI sau să soliciţi CI provizorie...

Trebuie să declari pierderea CI la SPCLEP de care aparţi!

Apoi depui actele pentru o nouă CI - vezi detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_pierdere.html

Toate cele bune.