| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu avem copii si la lasam toate bunurile comune ale mele si sotului meu unei nepoate prin testament, acesta poate fi atacat de alte rude de diferite grade?

2 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Ar fi indicat ca in actul de vanzare cumparare sa fie inclusa si o clauza de intretinere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Da, testamentul se poate ataca, indiferent cui i s-a făcut.
Cel mai bine este un contract de vânzare-cumpărare care acesta nu poate fi atacat în instanţă. Există şi aici o excepţia: discernământul celor care au încheiat contractul (vânzătorul, în speţă), dar este de preferat să fie autentificat la un notar public.
Numai bine.
Pa, pa.