| Zamirca_Claudia_1995 a întrebat:

Dacă nu plătesc amenda transportului în comun, fiind fără bilet, având 19 ani, banii se dublează sau întra la impozitul adresei unde locuiesc?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti in 15 zile nu poti beneficia de plata a jumatate din minimul amenzii si va trebui sa platesti amenda stabilita prin procesul-verbal de contraventie. O amenda nu se dubleaza, dar pot fi adaugate cheltuieli de excutare. Amenda nu intra nici pe impozitul locuintei dar va fi luata atunci cand platesti impozitul, dar numai daca tu esti proprietarul locuintei.
Conform OG nr.2/2001, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 39^1.(1)În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2)În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4)Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."