| miiiraaa a întrebat:

Daca o mama pleaca in Italia fara voia sotului si lasa acasa doi minori, luand cu ea si banii care erau acasa si nespunand adresa unde este acolo Si nu vrea sa vina acasa. Ce se poate face legal?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate face plangere prealabila pentru furt intre rude(art.210 raportat la art.208 Cod Penal). Plangerea trebuie facuta in termen de cel mult 2 luni de la data furtului. Numai bine!

| MMihai a răspuns:

Astea le poate face soțul: divorț și diverse procese pentru. furt șamd.

| PetreConstanta a răspuns:

Asa fac si unii copii parintilor - legal nimic

| user1234554321 a răspuns:

Nimic din moment ce a plecat de buna voie
daca tatal copiilor nu are grija de ei copii ajung la o "casa de copii" imui dai funda?

| 0pufarinA a răspuns:

Se poate actiona in instanta, abandon de familie.