| miiiraaa a întrebat:

Daca o mama pleaca in italia fara voia sotului si lasa acasa doi copii minori, sotul are castig de cauza la divort si la custodia copiilor daca ea nu vrea sa vina acasa?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de dat un raspuns sigur, in procesul de divort si de incredintare a copiilor judecatorul va cantari toate probele administrate si in primul rand ancheta sociala. Sigur ca parasirea domiciliului conjugal si a copiilor va cantari destul de mult pentru divort, pentru incredintare cred ca vor cantari mai mult conditiile pe care le poate oferi fiecare dintre ei copiilor. De asemenea poate ca sotia sa fie de acord cu incredintarea copiilor la sot si atunci sigur asa vor fi incredintati. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă soţul apealează la Alianţa Antidiscriminare a Tăticilor (Asociaţia TATA), atunci da.
În rest, e foarte discutabil pentru că în România oricâtă dreptate ar avea soţul justiţia e tentată să acorde custodia mamei.
În secolul 21 discriminarea bărbaţilor este literă de lege.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @miiiraaa! Având în vedere că există copii minori este nevoie de audierea ambilor soți dacă mama dorește ca minorii să-i fie încredințați. De la vârsta de 10 ani se ține cont și de părerea minorilor care pot opta cu ce părinte preferă să locuiască. Totuși, mama poate împuterni un avocat care să-i reprezinte interesele la proces. Decizia va aparține doar instanței de judecată în funcție de probele aduse de fiecare parte și de rezultatul anchetei sociale cu a spus și @mihaela31.

| justitiarul a răspuns:

Vezi cazul Columbenilor!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Da. Sotul are mari sanse cu atat mai mult cu cat ea nici nu se prezinta! Insa la fel de mult vor cantari ancheta sociala sau veniturile tatalui.

| FesCuDungi a răspuns:

Dupa cum pui tu problema, cam da, dar depinde si de ceea ce s-a intamplat inainte in familie si de avocatii pe care ii au fiecarewinking

| furios4you a răspuns:

Ii este favorabil procesul. insa daca tatal nu are conditii bune de crestere a minoilor iar mama are (bani din munca in strainatate) atunci custodia poate fi data mamei. sotul poate intenta divortul pentru urmatorul motiv prevazut in lege: lipsa de la domiciliu. apoi o sa vina rudele pana la gradul 1-2 sa dea cu subsemnatu. da, a plecat fara voia sotului/ da, a avut acordul sotului. etc

| Xpert2000 a răspuns:

Pai tu ce zici? eu zic ca da!

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Traim in 2011, o femeie nu trebuie sa isi ceara voie sa mearga undeva...
Oricum, neprezentarea la tribunal nu da bine...

| rolly3342 a răspuns:

Hahaha tu esti proasta? ii abandonezi.normal ca ti-i ia.acum poate ca aici nu gasesti de munca, dar sa iti lasi copiii?