| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o persoană a scuipat pe o alta, poate primi dosar penal? Dacă da, la ce încadrare juridică?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar pentru scuipat nu se face dosar penal.
Ar trebui sa fie si alte violente, caz in care fapta poate fi incadrata la infractiune de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu primeste dosar penal pentru atat lucru, doar o amenda sau avertizment de la Politie

| Mosotti a răspuns:

Nu primeste dosar, daca ar face politia dosar pentru orice prostie din asta, ar innebuni de tot politia.

| Tmc a răspuns:

Nu se întocmește dosar penal pentru așa ceva.