| dellyt a întrebat:

Daca o persoana isi da demisia mai primeste somaj? Daca da ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Iti da somaj de la fabrica/companie etc doar daca te dau ei afara,
daca suferi un accident la locul de munca s-au in drum spre locul de munca te incadreaza la accident de munca si ai dreptul sa fi platit in continuare pe durata refacerii, insa daca iti dai tu demisia nu ti se va acorda ajutor financiar(somaj)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai primeste. Incetarea CIM trebuie sa fie din initiativa angajatorului si fara a fi imputabila salariatului. Cauta sa te intelegi cu angajatorul sa-ti desfaca el CIM, de exemplu pentru restrangerea activitatii, desfiintarea postului tau si nu au alt post, etc. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, demisia nu permite somajul. Asa am citit pe un site unde raspund avocatii. Daca ei au gresit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici intrebarea si raspunsul avocatului:

... ne obliga sa ne dam demisia de pe firma veche sa ne poata angaja pe firma noua.
intrebarea mea este :
daca imi dau demisia si imi va face contract pe perioada determinata de o luna dupa expirarea contractului daca nu imi va prelungi contractul mai am dreptul la somaj daca mi-am dat demisia dupa vechea firma?
Avocat:
Raspunsul este negativ, deoarece demisia nu se incadreaza la un motiv pentru care se acorda somaj.