| anonim_4396 a întrebat:

Daca o persoana minora este sub influenta alcoolului si comite o fapta penala se considera ca nu avea discernamant?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca are peste 14 ani si a baut de bunavoie se considera ca are discernamant, doar intoxicatia involuntara nu este imputabila.
Conform Codului penal, citez:
"ART.29.Intoxicaţia
  Nu este imputabilă fapta prevăzută de legea penală săvârşită de persoana care, în momentul comiterii acesteia, nu putea să-şi dea seama de acţiunile sau inacţiunile sale ori nu putea să le controleze, din cauza intoxicării involuntare cu alcool sau cu alte substanţe psihoactive."
De asemenea intoxicatia voluntara poate constitui o circumstanta agravanta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depide de vârstă, de faptă. de judecător.

| zilog a răspuns:

O să stea la pușcărie până când devine major.
Sau dacă chiar nu avea dișcernământ o să stea la casa de nebuni tot restul vieții și o să se facă pe el experimente în mod legal spre dezvoltarea șțiinței
i-se vor introduce direct din prima zi ceva electrozi direct în creier pentru că mai nou
nebunii sunt analizați prin intermediul unor fire foarte subtiri de platină infpte în creier
se face sttistică pe ei ce valori dă când mănâncă dulce
când fac dragoste
când le este omorâtă în fața lor pisica preferata și iubită sau câinele preferat
se măsoară valorile aestea
pe unii îi pune să conducă mașini să vadă plăcerea la condus direct pe computer
și să știe cum unde și ce mai trebuie îmbunătățit la aututurismul respectiv pentru ca plăcerea să fie totală.
Pe unii îî pune să bea diverse substate chimice să vadă dacă au efect asupra creierului dacă creierul a început să secrete de exemplu dopamină șî multe lucruri de genul acesta
La unii se pun țevuțe în creier un fel de branule prin care se extrag tot felul de substate chimice secretate de creire în urma anumitor stimuli
pentru a fi analizate in laborator.
Asa că mai bine spui că aveai dișcernământ!
De cât să ajungi cobai legal!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se considera ca nu avea discernamant daca alcoolemia a fost provocata voluntar, ba chiar poate fi un element agravant daca a fost provocata in scopul inlesnirii comiterii infractounii

| Balalau95 a răspuns:

Depinde, de varsta, si de fapta... o persoana minora poate fi judecata ca adult in anumite conditii si in urma deciziei unui judecator