| LanguageMaster a întrebat:

Ce se va întâmpla cu o persoană care nu avea discernământ atunci a când a comis o faptă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Lipsa discermantului atrage faptul ca persoana respectiva nu va fi trimisa in judecata si nu va raspunde penal, fiind o cauza de neimputabilitate, conform Codului penal, citez:
"ART.28.Iresponsabilitatea
  Nu este imputabilă fapta prevăzută de legea penală săvârşită de persoana care, în momentul comiterii acesteia, nu putea să-şi dea seama de acţiunile sau inacţiunile sale ori nu putea să le controleze, fie din cauza unei boli psihice, fie din alte cauze."
Cel mult, daca este cazul, va fi internata pentru tratament medical.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este internta la nebuni

| Simpatic a răspuns:

@Benny09 esti un schizofrenic care ataci lumea aiurea, rateule in viata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Asa e, nu esti singurul atacat.

| Alverto a răspuns:

Va primii cărbune de Crăciun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel ca simpaticul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E băgat cu restul dereglaților, nu la grămadă cu pușcăriașii ordinari.