Întrebare recomandată | imihaistoian a întrebat:

Daca particip la o licitatie pentru un apartament executat silit si platesc garantia de 10% daca eu nu castig licitatia ce se intampla cu banii imi revin inapoi?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pierzi banii dacă ai câștigat licitația și nu ai dus la bun sfârșit plata imobilului.
În caz contrar, toți participanții care au pierdut licitația, primesc cota de 10% cu care au garantat.
Pa, pa.

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca ii primesti. Acea garantie se constituie ca un avans pentru cel care a casigat licitatia, la restul participantilor le este restituita imediat.

| Încrucişătorul a răspuns:

Normal ca da. Ar fi culmea.

| dragos9234 a răspuns:

Vei primi banii inapoi.

| gigite a răspuns:

Daca castigi - banii se considera prima plata partiala din pretul licitat stabilit in final,
- iar cei care nu castiga li se da inapoi suma 10% garantie,
*) daca ai castigat si nu mai achiti in continuare pretul ai pierdut garantia!

E CLAR? - "se va da un fundoi "

Răspuns utilizator avertizat
| omide a răspuns:

Iti recuperezi bani

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

| Andr3y007 a răspuns:

Daca, castigi nu iti mai vin inapoihappy

| StewartCassie a răspuns:

Buna. Da ii primesti inapoi, la fel ca ceilalti happy
O zi frumoasa!

| Florinaaaaaaaa a răspuns:

Pai simplu... daca o sa pierzi licitatia primesti banii inapoi, dar daca o castigi nu.
Ca si cum eu as vinde un tablou valoros si ti-as lua banii si tie si celui care a castigat.

| MiSSyoUNow a răspuns:

II primesti inapoi!

| gabyS98 a răspuns:

Daca pierzi licitatia da dar daca nu nu iti da nimeni inapoi bani. sper ca am fost de ajutor

| angel69lover a răspuns:

O sati primesti desigur banii inapoiwinking

| donnie112 a răspuns:

Buna, din pacate asta nu se poate intampla, odata ce ai platit un avans, iar tranzactia, afacerea nu se mai produce avansul nu mai poate fi recuperat

| iKivy a răspuns:

Pierzi toti banii daca ai castigat repsectiva licitatie si nu ai dus la bun sfarsit plata imobilului.

| Floricika2000 a răspuns:

Iti revin inapoi.

| roiv000 a răspuns:

Daca castigi trebuie sa pui diferenta de banii, daca nu castigi iti primesti banii inapoi.
Taxa de participare se pierde - e ca un bilet la un film, chit ca ti a placut(castigat licitatia) sau nu (pierdut licitatia) taxa ramane platita - pentru cheltuieli de organizare a licitatiei.
Bafta

| anonimus65 a răspuns:

Daca pierzi licitatia da dar daca nu nu iti da nimeni inapoi bani. sper ca am fost de ajutor

| Dragonfly359 a răspuns:

Ii pierzi

| KarlaZ a răspuns:

Daca altcineva castiga licitatia, iti iei banii inapoi. Daca esti cel care liciteaza ultimul si castigi licitatia iar mai apoi te razgandesti si nu mai doresti sa cumperi ce a fost licitat, pierzi cei 10 %. Insa e o mafie prezenta la fiecare licitatie...un grup! Liciatiile nu sunt cum crezi! Cand va trebui sa declari de la ce suma esti dispus sa incepi licitatia sa ai grija sa fie o suma mai mica decat cea care ti se spune oficial pentru ca liciatia incepe de la valoare declarata cea mai mare.