| Floria_Ioan_1996 a întrebat:

Salut,sunt Ioan, as vrea sa plec cu bicicleta pana in Herastrau, precizez faptul ca stau la Piata Unirii si am 13 ani.M-am obisnuit sa circul doar pe pista de biciclete sau pe trotuar, pot primi amenda daca nu am 14 ani si plec neinsotit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din 2002, de cand e in vigoare codul rutier actual. Ca sa mergi cu bicicleta pe strada(asa cum se merge) trebuie sa ai minim 14 ani, daca ai sub trebuie sa mergi pe trotuar(experienta foarte placuta). Revenind la intrebarea lui Floria_Ioan_1996, nu o sa te opreasca nicio politie, eu la 13 ani jumate am fost singur pe bicicleta din Bucuresti pana la Ploiesti si inapoi(pe DN1), nu m-a oprit nimeni, desi au trecut multe echipaje pe langa mine.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 70.(2) Pentru a conduce o bicicleta pe drumurile publice, conducătorul acesteia trebuie să aibă vârsta de cel puţin 14 ani.
ART. 101. (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
8. nerespectarea normelor privind circulaţia bicicletelor;"
Amenda este de la 6 la 8 puncte-amenda.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG nr.195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 161.(1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
c) să circule pe trotuare, cu excepţia cazului când pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;"
Ai noroc si nu vei fi amendat, chiar daca esti prins, deoarece minorul sub 14 ani nu raspunde contraventional.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti ajunge la sectia de politie, si pot fi cercetati/amendati parintii tai, daca intri in circulatia rutiera, desi nu ai peste 14 ani.
Tu nu ai nici buletin, nu poti fi legitimat.
Nu te sfatuiesc sa mergi.

| Lorennn a răspuns:

Daca mergi pe pista care trebuie nu o sa primesti amenda. Si de cand trebuie sa ai 14 ani sa mergi cu bicicleta? laughing

| suntserios a răspuns (pentru Lorennn):

De cand scrie in codul rutier

| InVPent a răspuns (pentru suntserios):

Daca citeai si alte raspunsuri, aflai... A spus cineva de cand scrie. happy

| suntserios a răspuns (pentru InVPent):

Si tu dacă intelegeai ce citeai vedeai ca am raspuns cuiva nu am intrebat nimic ca sa fiu nevoit sa aflu ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lorennn):

Din 2002, de cand e in vigoare codul rutier actual. Ca sa mergi cu bicicleta pe strada(asa cum se merge) trebuie sa ai minim 14 ani, daca ai sub trebuie sa mergi pe trotuar(experienta foarte placuta). Revenind la intrebarea lui Floria_Ioan_1996, nu o sa te opreasca nicio politie, eu la 13 ani jumate am fost singur pe bicicleta din Bucuresti pana la Ploiesti si inapoi(pe DN1), nu m-a oprit nimeni, desi au trecut multe echipaje pe langa mine.