| Utilizator12231243284847282 a întrebat:

Daca prenumele unei persoane este format dintr-un diminutiv, drept exemplu: "Andreius"; "Cristinel"; " Petrisor" "Marcelus", etc... isi poate schimba numele in forma normala? Exemplu "Cristinel" - "Cristian"? Multumesc in avans pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate solicita schimbarea prenumelui daca poate invoca vreunul din motivele prevazute in art.41^1 din L.119/1996, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare.
Ar putea invoca drept motiv faptul ca este cunoscut cu prenumele normal (Andrei, Cristian, Petru/Petre, Marcel, etc).

| Utilizator12231243284847282 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns! Si in cazul in care invoca drept motiv acest fapt, nu o sa aiba nevoie de diferite dovezi ca este cunoscut cu acest nume? Daca ar pune drept motiv faptul ca a avut parte de bully din cauza numelui credeti ca ar avea sansa de reusita? Daca nu, care credeti ca ar fi cel mai bun motiv?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Utilizator12231243284847282):

Da, este nevoie de dovezi, respectiv cel putin 2 martori.
Este posibil si motivul indicat de tine, dar si pentru acesta este nevoie de dovezi.