| sofiaaaa001 a întrebat:

Se poate in mod legal schimba numele si prenumele in cazul in care te muti in strainatate? pentru a nu crea confuzie in legatura cu numele? de exemplu sa zicem ca te cheama Andrei si vrei sa il schimbi in Andrew sau te cheama Iulia si vrei sa il schimbi in Julie, ceva de genul. Si cu numele de familie la fel. Este posibil?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania nu se poate aceasta, se poate doar sa-ti preschimbi numele/prenumele strain in unul romanesc.
Daca te stabilesti in strainatate probabil ca este posibil, dar asta poti afla doar in tara unde te stabilesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Numele si prenumele nu se pot schimba legal, indiferent ca esti in Romania sau strainatate, decat in situatii exceptionale (cand numele este jignitor sau vulgar, say daca esti protejat de politie fiind martor intr-o crima,).

Dar poti sa-ti schimbi numele cand te casatoresti, luand numele de familie al sotului sau sotiei.
Cunosc un caz unde sotul roman, cu nume clar romanesc "caciulescu" a preferat sa ia numele de familie al sotiei, dupa casatorie, ca sa sune englezesc si sa aiba sanse in a fii selectat la joburi si mult mai usor de pronuntat, intr-o tara occidentala.

| darctron a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu știu numele de familie, dar numele propriu știu 100% că se poate schimba chiar și în Romania

| Violleta2022 a răspuns (pentru darctron):

Te rog arata-mi legea unde stii tu 100% ca se schimba numele...
Fiind eu si juristul de deasupra, Oapndelasal, tocmai ti-am spus ca NU se poate asta, dar tu ca minor stii legile mai bine ca noi.
Hai, prezinta legea aia!

| Werrich a răspuns:

Mutarea în străinătate nu constituie motiv justificat pentru aprobarea schimbarii numelui.