| MarisRadu91 a întrebat:

Daca primesc cadou de la un prieten bani pe card, si dupa se decide ca ii vrea inapoi, dar eu mi-am achizitionat un tv, la care am factura si bon, mai poate sa faca ceva? (gen sa-mi ia tv-ul in instanta sau sa-mi ia banii inapoi legal ) pentru ca am inteles ca factura sau bon nu nu se iau in considerare in instanta. multumesc

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu poti dovedi ca a fost cadou atunci nu-ti poate lua banii sau bunurile pe care le-ai cumparat cu acestia.
Daca el poate dovedi ca nu a fost cadou ci altceva (de ex. imprumut sau contravaloarea unui produs/serviciu, pe care tu nu i l-ai dat/prestat) atunci poate sa-i obtina prin instanta.

| MarisRadu91 explică (pentru Ioandelasal):

Bun, pai si daca-mi scria in cont la transfer: "CADOU" era ok? nu mai putea sa -mi faca nimic?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MarisRadu91):

Da, era foarte bine si nu mai putea sa obtina legal restituirea.

| MarisRadu91 explică (pentru Ioandelasal):

Merci mult, mai am o nelamurire ca e pe subiect, daca cumperi ceva electrocasnic si primesti factura sau bon, am inteles ca nu iti da drept de proprietar al bunurilor, ce ar trebui sa ceri vanzatorului sa ai acest drept asupra obiectelor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MarisRadu91):

N-ai inteles bine, factura sau bonul dovedeste ca tu esti proprietarul, factura pe deplin, deoarece are datele cumparatorului (numele, prenumele si adresa) iar bonul pana la o proba contrara, deoarece nu contine datele cumparatorului. In orice caz exista prezumtia ca detinatorul unui bun mobil este proprietarul acestuia.

| Salontanul a răspuns (pentru MarisRadu91):

O data cu factura si bonul esti perfect proprietar. Pe factura este scris numele tau si bonul sau chitanta dovedeste ca l-ai platit.

| ALGator a răspuns:

Se iau multe lucruri în considerare în instanță. Trebuie să aduci tot ce poate dovedi ceva.
De exemplu pe extrasul tău de cont e scrisă suma, numele sau contul bancar al lui și, foarte probabil, o explicație dată de el asupra destinației. Dacă ai mare noroc scrie "Cadou".
Dacă nu, însuși faptul că el nesilit de nimeni a făcut o depunere în contul tău demonstrează fără tăgadă că a vrut să îți dea banii.
Asta dacă nu a fost o înțelegere între voi (un contract scris care să se afle la el) din care să rezulte altceva, de exemplu "împrumut" sau plata unui bun ("TV") sau serviciu ("Montat faianță"). În acest caz el ar putea susține că tu îl păcălești nerespectind înțelegerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa isi bage p### in c##, numai atata poate.

| En3Rgi a răspuns:

Daca banii sunt cadou..de ce i-ar vrea inapoi? Au fost cadou, sunt ai tai si aveai dreptul sa ii cheluti cum vrei tu.Nu cred ca are dreptul sa ii ia inapoi..si oricum ii trebuie dovada ca sunt banii lui pe care i-ai cheltuit.

| SuneteDeChitara a răspuns:

Cum sa-ti ia tv-ul in instanta? laughing Daca banii i-ai primit cadou ma indoiesc ca o sa ti-i ceara cineva inapoi.

| Am3lia a răspuns:

Asa prieteni, sa tot ai. Normal ca nu te poate da in judecata pentru un cadou. Ti-i i-a trimis cu buna inima, nu e ca si cum ai semnat un contract de imprumut pe baza caruia sa te poata da in judecata ca nu i-ai inapoiat banii la timp.