| drogh a întrebat:

Daca primesc o citatie si sunt chemata in instanta, poate sa ma reprezinte avocatul fara sa fiu eu prezenta? Sa fiu judecata in lipsă?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de calitatea pe care o ai in proces, uneori este obligatoriu sa fii prezenta, alteori nu este obligatoriu.
Este obligatoriu sa fii prezenta, de ex., in procesul de divort, daca esti reclamant si daca esti martor. In cele mai multe procese nu este obligatorie prezenta, mai ales daca ai solicitat sa fii judecata in lipsa.

Bula
| Bula a răspuns:

Conform Constitutiei, ai dreptul sa fii reprezentata, inclusiv de un avocat.
Singurul caz in care trebuie sa te prezinti personal (sau electronic, la distanta) este cand ai calitate de martor.
Acesta este valabil daca ai semnat personal sau printr-un imputernicit citatia, adica exista dovada ca ai fost instiintata oficial.

| baru a răspuns:

In ce calitate esti citata? La ce...tribunal? Judecatorie, etc. Cauza pe rol..infatisari cate? Cu avocat fara, cu avocat din oficiu? Explica./te

| Violleta2022 a răspuns (pentru baru):

Ai aici istoricul intrebarilor ei, cu toate povestile:
https://www.tpu.ro/utilizator/rbrg/intrebari/

| ibaal a răspuns:

Depinde de ce esti citatahappy
esti martora? Ca daca da,asta e tot scopul, sa mergi si sa depui marturie. Daca esti inculpata, te poate reprezenta. Dar, daca ai nelamuriri de genul si ai un avocat, de ce nu-l intrebi direct!? laughing
cea mai buna informatie e de la sursa! :-P