| LanguageMaster a întrebat:

Dacă s-ar permite tortura prin lege, oare infractorii ar deveni mai cooperanți cu autoritățile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate ca ar fi mai cooperanti atunci cand ar fi torturati dar, in mod sigur, ar acumula dupa aceea mai multa ura si poate chiar ar comite mai multe infractiuni dupa eliberare si infractiuni mai grave.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca ar iesi mai suparati pe sistem > mai pusi pe rele.
In plus, nu poti tortura pe cineva care poate fi nevinovat. Produci un rau pe care nu il mai poti indrepta.

| Bizon95 a răspuns:

Nici inchisoarea nu rezolva nimic, chiar e recunoscuta ca locul unde sunt educati hotii si fac schimb de cunostinte

tortura in schimb are MUUULTE PROBLEME, cum ar fi
1. e blamata serios de toti ca fiind "inumana" (in tarile islamice inca se practica binemercic, si e o aberatie)
2. sunt masochisti carora le place sa fie torturati (NO SHlT pentru cine nu crede, CHIAR SUNT si nu e nici neaparat numai relativ la sex, e la general), cum dracu' ii torturezi pe aia?!?
3. fiind un moment singular si momentan, se poate face "workaround" de gen droguri, painkillers, etc.
4. toti cei care ar trece prin asta ar ajunge plini de ura la adresa sistemului nu de cooperare

Bula
| Bula a răspuns:

Sa luam ca exemplu tortura "legala" prin Codul Fiscal (modificari aproape lunare, zeci in ultimii ani, care fac inprevizibil economia firmelor, dar si ceea nationala).
Pe moment, intreprinzatorii se supun, pentru a nu fi amendati si penalizati. Dupa aceea fac tot posibilul sa evite Fiscul cu "daruri".

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Nu neaparat. Unul care-ti ia capul cu sabia nu se sperie ca-l tortureaza cineva.

| doctorandus a răspuns:

Care e cea mai simpla cale de a scapa de tortura daca esti nevinovat? Spui minciuni. De ex. sustii in mod fals ca esti autorul infractiunii. Astea se numesc recunoasteri false. Daca te-ar fi batut la Securitate sa recunosti ca l-ai crucificat pe Isus Hristos, ai fi recunoscut deja asta in scris. In cel de-al Doilea Razboi Mondial majoritatea spionilor germani prinsi de britanici au cedat la interogatoriu si au ales sa cloaboreze cu britanicii. Pe multi nici macar n-a fost nevoie sa-i tortureze (britanicii sparsesera cifrul nemtilor si stiau deja multe despre spionii care soseau in Marea Britanie asa ca orice om rational ar fi recunoscut din pricina dovezilor la dosar).

Exista o gandire de tip magic ca tortura te face sa spui adevarul. John McCain, luat prizonier de inamici, a fost torturat si ca sa scape de tortura in loc sa spuna cine erau camarazii sai le-a debitat echipa de baseball a orasului sau (ca si cum aia ar fi soldatii). Nu aveau cum sa verifice ce le spunea el si nu aveau internet sa-i caute (pe atunci nu exista internetul). Deci ce puteau face? Cautau contradictii. Iar el, stiind bine echipa, nu s-a contrazis.