| raduspace10 a întrebat:

Daca sa presupunem ca 2 adolescenti, baiatul are 17 ani si fata 16, se afla intr-o relatie si intretin raporturi sexuale, dupa ce baiatul va face 18 ani, practic nu vor mai avea voie sa le mai intretina legal pana nu va face si ea 18?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca actul sexual este liber consimtit atunci nu se pedepseste daca minorul are peste 15 ani, indiferent ca partenerul de sex este sau nu major.

| Violleta2022 a răspuns:

Asadar, tu habar nu ai ca minorii/ adolescentii nu au voie legal sa aiba sex, asa-i?
Unde doamne sunt parintii aia ai vostrii, sa va supravegheze?

| raduspace10 explică (pentru Violleta2022):

1) sunt deja adult am 19 ani
2) serios... pe tine te duceau ai tai de manuta pe afara cand aveai 16-17 ani? Sa fim seriosi... nu ai cum sa supraveghezi asa ceva
3) Au voie legal. Si si daca nu ar fi, parca fix asta ar fi problema lor, de-aia nu fumeaza si nu beau o gramada de adolescenti, ca e legea...

| Bizon95 a răspuns:

Nu
1. minorii peste 15 ani pot sa faca sex
2. minorii sub 15 ani pot face sex daca partenerul nu are cu mai mult de 3 ani peste varsta lui
voi va incadrati la ambele, asa ca nu e nici o problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă are 15 ani ai voie sa faci sex consimtit cu oricine vrei tu indiferent daca e major sau minor

cu exceptia cazurilor in care majorul are o anumita autoritate asupra minorului(profesor, tutore etc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau să bulversez pe cineva sau să aduc informatii eronate, din ce auzisem eu se pot întreține relatii sexuale între o persoana minora si una majora daca diferenta dintre ei e mai mica de 3 ani. Oricum ar fi, poti întreține relatii sexuale

| Kindal38 a răspuns:

Faptul e consumat.