| Solix a întrebat:

Daca sufar de o boala psihologica pot face o scoala sau in curs? Iau tratament.Stiu ca trebuie sa aduc ceva de la medic cum ca sunt apt, dar eu ce sa fac? Merge si asa daca sufar de o boala psihologica? Pot sa fac un curs sau o scoala? PS:voi lua si pensie de boala.

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu exist notiunea asta de boala psihologica. Exista notiunea de boala psihica, cum e de exemplu tulburarea obsesiv compulsiva, iar cu aceste boli se ocupa Psihiatria. Da, poti face scoli, cursuri. Chiar se recomanda.

| BroascaCuElice a răspuns:

Poti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schizofrenia este cea mai gravă boală psihică dar tot te poti inscrie dacă iei tratament zilnic. sunt schizofreni care cred eu sunt înscriși si la faculta.

| Kron5tadt a răspuns:

Dar... de ce boala suferi, "bolnavule"? big grin

| urseyul a răspuns:

Eu cred din ce zici tu ca e o boala neurologica, bolile psihologice sunt anxietate usoara, tristete, si de obicei sunt chesti emotionale care nu necesita tratament, ci doar consiliere cand vine vorba de neuro e alta treaba. Nu as folosi cuvantul boala, prefer sa zic un dezechilibru la nivel neuronal care se manifesta prin niste simptome. Acum revenind la scoala sau ceva asemanator depinde de ce manifestari ai tu de simptomatologie, cunosc persoane care au fost diagnosticate cu crize epileptice si au si permis dar se tin de tratament riguros. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un doctor specialist, iti faci o lista cu intrebari si intrebi ce poti si nu poti sa faci, ca sa iti iei de o grija. Noi ne putem da cu presupusul foarte usor dar numai tu si doctorul tau puteti gasi solutii pentru ca stiti cel mai bine problema