| FaimosulRazboinic a întrebat:

Daca ti se pune proprire pe salariu, ti se blocheaza accesul la card pana cand se plateste datoria? Se retrage tot salariul?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se blocheaza accesul la card si nu se popreste tot salariul, avand in vedere prevederile Codului de procedura civila, citez:
"ART.729.Limitele urmăririi veniturilor băneşti
  (1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
  a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
  (2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel."