| Balan_Marian_1997_D8Mk a întrebat:

Salut,

Am o intrebare.

Sunt angajat pe o perioada determinata pe 12 luni, curand urmeaza sa semenez a 3-a oara contractul tot determinat pe 12 luni.
Din cate stiam, e maxim legal 36 de luni sa se prelungeasca contractul pe perioada determinata. Dupa cele 36 de luni ce se intampla? Angajatorul mai are dreptul sa prelungeasca contractul pe perioada determinata sau e obligat prin lege sa faca contract nedeterminat?

Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART. 84
  (1) Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 36 de luni.
  (2) În cazul în care contractul individual de muncă pe durată determinată este încheiat pentru a înlocui un salariat al cărui contract individual de muncă este suspendat, durata contractului va expira la momentul încetării motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de muncă al salariatului titular."
Fata de aceste prevederi, dupa expirarea celor 36 de luni, angajatorul nu te mai poate angaja pe perioada determinata. Daca mai are nevoie de tine si tu esti de acord te poate angaja doar pe perioada nedeterminata.

Răspuns utilizator avertizat