| conrob a întrebat:

Daca un necunoscut ar pune mana pe zonele intime sani, fund, ce ar putea pati? Adica poti a faci plangere la politie pentru asta?laughingDar daca e in incinta scolii respectivul poate fi exmatriculat sau doar media scazuta?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate face plangere penala, conform Codului penal, citez:
"ART.371. Tulburarea ordinii şi liniştii publice
  Fapta persoanei care, în public, prin violenţe comise împotriva persoanelor sau bunurilor ori prin ameninţări sau atingeri grave aduse demnităţii persoanelor, tulbură ordinea şi liniştea publică se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Daca faptuitorul este elev poate sa fie si sanctionat disciplinar.

| SasNetRomania a răspuns:

Nu prea are ce sa ii faca, ca traim in Romania. Iar tu nu poti dovedi cu martori ca a facut asta de exemplu. Plus ca poate depune marturie "prietena" lui fictiva si scapa curat.
Iar ce zic colegii mai jos sunt aberatii curate, nu are nici-un fel de legatura violul sau linistea publica.

| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

Aberatii pe dracu.

Legea zice clar (art Art. 218 alineatul 6) ca tentativa de viol se pedepseste legal.

Crezi tu ca tine treaba cu "prietena fictiva"? Si daca sunt casatoriti tot il poti acuza de viol.

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

Ce am zis mai sus e intamplare reala. Daca voi sunteti berbeci si nu intelegeti e treaba voastra. VIOLUL ESTE CAND A AVUT CONTACT SEXUAL LOL. NU ATINGERI. Plus ca in Romania legea suna bine insa nimeni nu o aplica.

| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

TENTATIVA DE VIOL

Ai citit articolul din lege?

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

Tentativa de viol este atunci cand fortezi pe cineva sa iti cedeze raporturilor sexuale. Nici de-cum cand o atingi. Asta de poate incadra cel mult abuz la persoana. Dar cum ziceam mai sus traim in romania...slabe sanse. Fiecare intelege o lege dupa creierul lui. Insa ce zic eu sunt intamplari reale am cunostinte care au patit asemanator. Evident ca nu incurajez pe nimeni sa faca asa ceva

| many404 a răspuns:

Daca e major face pușcărie curata, pentru viol și agresiune sexuală, dacă e elev se poate exmatriculat.

| StormYyyY a răspuns:

Daca esti pe starada si e un necunoscut care face asta, poti face plangere la politie, daca e in incimta scolii ar putea fi pedepsit cu media scazuta la purtare ( nu exmatriculare )