| anonim_4396 a întrebat:

Cand nu vine ( trece ) nici o masina, un pieton poate trece drumul numai cand semaforul devine verde? In viata, un om poate face anumite lucruri doar cand ii spun sau "ii dau unda verde" ceilalti sau alti oameni?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal, pe o trecere semaforizata, pietonul poate trece numai pe culoarea verde a semaforului, indiferent ca vin sau nu masini.

| relian a răspuns:

Exact,asta trebuie sa faci, pentru ca traiesti intr-o comunitate, unde teoretic vorbind sau facut si acceptat ceva legi pe care toti trebuie sa le respecte.In orice comunitate ca e umana sau animala sau orice alta natura sunt legi, nu face fiecare ce vrea.

| sofisis a răspuns:

Daca ai vrut sa faci o analogie, e ciudata.
La un semafor treci mereu pe verde.
In viata nu mereu au treaba deciziile tale cu restul...

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

"La un semafor treci mereu pe verde.
In viata nu mereu au treaba deciziile tale cu restul..." - raspuns notabil.