| sanboss a întrebat:

IMPORTANT : Buna, imi puteti spune daca legea cea nou care prevede ca persoana care vrea sa se pensioneze se poate pensiona fara sa fi implinit ani de cotizare pentru pensionare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o lege chiar noua, este vorba de L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare.
Pentru pensionare se cere un stagiu minim de cotizare si o anumita varsta, prevazute in tabelele din anexa 5 a legii.
De ex. acum se pot pensiona femeile care au peste 59 de ani si 11 luni si stagiul minim de 14 ani si 10 luni si barbatii care au varsta de 65 ani si stagiul minim de 15 ani.
De remarcat ca persoanele care nu au stagiul complet de cotizare vor primi o pensie mai mica decat cei cu stagiul complet.

| sanboss explică (pentru Ioandelasal):

Nu te contrazic, dar eu ma refeream la pensionare * caz de boala * din nastere.

| sanboss explică (pentru Ioandelasal):

As vrea sa stiu pensile pentru nevazatori cat sunt? indemnizatia ce este?
poti primi pensie plus indemnizatie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sanboss):

Ti-am spus ca nu exista pensii pentru nevazatori, daca nu ai lucrat. Citeste legea indicata in raspunsul anterior.

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://legestart.ro/......-cotizare/
Uite un link.
Depinde ce fel de pensie.
Trimite-i un mesaj acestui user si te va lamuri mult mai bine decat noi.
http://www.tpu.ro/utilizator/scyw
O zi buna:)

| sanboss explică (pentru caramela):

Multumesc pentru raspuns