| anonim_4396 a întrebat:

Daca un prieten a circulat fara asigurare, si l-a prins politia, si i-a retras numerele de înmatriculare, atunci le poate recupera inapoi daca are o amenda neplatita?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Nu are nicio legatura amenda neplatita cu recuperarea numerelor. Deci, da.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce vei face asigurarea RCA mergi cu ea la politie si iti vei reprimi placutele cu numarul de circulatie.
Daca nu platesti amenda in 30 de zile aceasta se va trimite la primaria de domiciliu pentru executare silita.
Daca nu au ce executa silit, desi nu se pune problema, deoarece ai masina, ameda se transforma, de catre judecatorie, in zile de munca in folosul comunitatii.

| RaduRobertRO a răspuns:

De la data la care a avut loc constatarea Politiei ca nu detii asigurare, ai la dispozitie 30 de zile in care sa inchei o polita. In caz contrar, masina ta poate fi radiata din circulatie. Masinile care nu au incheiata o asigurare RCA si sunt parcate pe domeniul public pot fi chiar confiscate de catre politisti, fiind considerate bunuri abandonate.

| vlllaaddd a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Dar imi pot recupera numerele daca am o amenda neplatita?

| suntserios a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Omul a întrebat cu totul altceva.

| suntserios a răspuns (pentru vlllaaddd):

Da