| narciss12 a întrebat:

Certificat de inmatriculare retinut de carabinieri in Italia plus amenda..motiv asigurare rca expirata..as vrea sa stiu daca pot recupera certificatul inainte de a plati amenda

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca poti, cred ca este si la ei ca la noi, pentru a reprimi certificatul trebuie sa platesti amenda si sa ai asigurarea facuta. Numai bine!

| narciss12 explică (pentru Ioandelasal):

Nu stiu cum e la noi, dar aici un italian in situatia mea prezinta o asigurare valabila minim 6 luni si reprimeste certificatul, dupa care ramane sa plateasca asigurarea in termenul stabilit de lege dar probabil eu fiind stranier e posibil sa nu am acest drept?

| Ioandelasal a răspuns (pentru narciss12):

Ai aceleasi drepturi ca si italienii, in ce priveste asigurarea. Sigur ca asigurarea se poate plati si in 2 sau mai multe rate, depinde de perioada, dar trebuie platit un avans si la obtinere. Modul de plata depinde si de garantia pe care o oferi ca vei putea plati in rate. Du-te la societatea de asigurari, unde vrei s-o faci si vei vedea conditiile. Succes!

| narciss12 explică (pentru Ioandelasal):

Imi cer scuze, greseala mea rectifc..Nu stiu cum e la noi, dar aici un italian in situatia mea prezinta o asigurare valabila minim 6 luni si reprimeste certificatul, dupa care ramane sa plateasca AMENDA in termenul stabilit de lege dar probabil eu fiind stranier e posibil sa nu am acest drept?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici o sansa.Va trebui sa faci dovada ca ai platit amenda si ca ai o polita de asgurare valabila.

| Klnflorin a răspuns:

Gasestti informatii despre rca online pe http://www.rca-activ.ro/calculator-rca.html