| anonim_4396 a întrebat:

Daca unul din parinti decedeaza si are custodie comuna, banii din cont celui care nu mai este dupa succesiune revin celuilalt in viata sau se impart si la copii?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintii sunt divortati sau nu au fost casatoriti intreaga mostenire revine copiilor celui decedat.
Doar in caz ca erau casatoriti la data decesului atunci la mostenire participa si celalalt parinte, mostenind cota de 1/4 din averea celui decedat iar copiii mostenesc cota de 3/4, pe care o impart in mod legal.

Bula
| Bula a răspuns:

Banii din contul nominal a decedatului intra in masa succesorala si se mosteneste ca atare, de cei indreptatiti.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti raspund eu care am trecut prin asa ceva mai de curand:
A murit tata si mama a primit 50% din banii lor din banca si din mostenirea casei, iar noi ceilalti 4 copii am primit cealata jumatate de 50%.

| Lioana a răspuns:

Banii din contul decedatului sunt bun succesoral deci revin mostenitorilor legali. Adica 3/4 parte copiilor si 1/4 parte sotului supravietuitor.

| mi25 a răspuns:

Banii din contul sotului decedat, daca nu provin din actiuni cu nominalizare concreta pentru sotul decedat: mostenire, donatie, titlu personal al celui decedat etc. intra in masa succesorala si se impart astfel: 5/8 sotul ramas in viata si 3/8 la copii. Inainte de a se imparti se deduc cheltuielile de inmormantare sau alte datorii ale celor doi soti sau ale sotului decedat.

| mi25 a răspuns:

Dar nu am inteles ce-i cu custodia comuna?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă părinții sunt divorțați și moare un părinte copii moștenesc 100% ce are el idiferent unde sunt ei sau cine îi crește.